FOTO: Glas Opova
Na javnoj raspravi su učestvovala fizička i pravna lica, među kojima su bili predstavnici Ribolovačkog saveza Vojvodine, Udruženja sportskih ribolovaca „Linjak“ Opovo, Lovačkog udruženja Opovo i Šumske uprave Opovo (Šumsko gazdinstvo Banat – Vojvodinašume).Biolog Marko Tucakov iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode je u okviru prezentacije studije zaštite predstavio granice, stepene zaštite i značaj zaštite Predela izuzetnih odlika „Potamišje“. Kao razlozi stavljanja pod zaštitu navedeni su da je ovaj predeo stecište za bogati živi svet, posebno veoma brojne strogo zaštićene vrste i vrste od međunarodnog značaja, zatim da Potamišje ima i značajnu koridorsku funkciju, obezbeđujući fizičku vezu između obronaka Karpata i obala Dunava koje spaja, kao i brojne ekosistemske usluge lokalnom stanovništvu i šire, na najmanje četiri lako vidljiva nivoa: obezbeđujuće, regulišuće, stanišno – ekosistemske i usluge iz oblasti ljudske kulture. Proglašenje koje se ovom studijom predlaže, pruža mogućnost da se one trajno očuvaju i održivo koriste.
Kako su predstavnici resornog ministarstva rekli, na adresu ministarstva su tokom javnog uvida podnete četiri primedbe u pisanom obliku, a izveštaj o izvršenom javnom uvidu i javnoj raspravi biće objavljen na internet stranici Ministarstva zaštite životne sredine i Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode.
Tokom rasprave u Opovu najviše reči je bilo o budućem upravljaču koji će biti izabran za predloženi predeo izuzetnih odlika, čuvarskim službama kao i zakonskim mogućnostima i ograničenjima sportskog ribolova, lova i šumskog gazdovanja.
Izvor: Glas Opova