FOTO: Printscreen/Galerija naivne umetnosti Uzdin
Njihova karakteristika je bila potpuna zaokupljenost motivima rumunskog folklora, onakvog kakvog su one sačuvale u sećanjima i onakvog kakvog su još mogle susresti na ulici, u polju, na prelu, na veselju, na krštenjima, svadbama u centru sela ili pored bare gde se čuvaju jata pačića.
Slike Uzdinki nemaju samo umetničku vrednost već predstavljaju veliku pomoć svima koji istražuju kulturni i spiritualni identitet Rumuna na ovim prostorima. Posebno su dragocena pomoć sociolozima, etnolozima, folkloristima i svima onima kojima je na umu i srcu rekonstrukcija naših kulturnih fenomena i dostignuća.
Danas u galeriji naive u Uzdinu mogu se videti slike Marie Balan, Anujke Maran, Ane Onču, Florike Puja, Mariore Motorožesku, Sofije Doklean, Anuce Dolame, Florike Kec, Viorike Jepure.
Naivno slikarstvo u Uzdinu je u pravom smislu reči umetnička riznica koja, kao i svako drugo blago, treba da bude dobro očuvana, ali u isto vreme i otvorena za sve ljubitelje likovne umetnosti. Ovako su pre četiri decenije razmišljali kulturni poslenici Adam Doklean i dr Petru Dimča, kada su odlučili da sva vredna dela uzdinskih slikara sačuvaju i izlože na jednom mestu. Tako je nastala Galerija naivnog slikarstva u Uzdinu, koja je otvorena 17. novembra 1963. godine.
Otvaranju galerije, između ostalih, prisustvovao je i Oto Bihalji Merin, pisac, istoričar i jedan od najznačajnijih domaćih kritičara naivne umetnosti.
Sadašnja Galerija naivnog slikarstva otvorena je zajedno sa Domom kulture 1990. godine. U njoj je trenutno izloženo oko 100 umetničkih radova uzdinskih slikara.
Povodom jubileja naivnog slikarstva u Uzdinu, izdata je i monografija u kojoj se nalaze portret i biografije slikara, umetničke kritike i reprodukcije najuspešnijih dela uzdinske škole naivnog slikarstva.